Czasem lepiej jest dawać niż brać.
Firma NESIM sponsoruje Rysie mieszkające we Miejskim Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu. Serdecznie zapraszamy do ich odwiedzenia oraz do zapoznana się z problemami z jakimi dzisiejsze Rysie muszą się zmierzyć, może i Ty nie pozostaniesz obojętny wobec losu polskich Rysi.
Ryś (Lynx lynx)
Ryś należy do ssaków drapieżnych, do rodziny kotowatych. Jest drapieżnikiem o masie ciała sięgającej u dorosłych osobników od 15 do 35 kg. Ryś jest największym kotem występującym w Polsce.
W Polsce żyje już tylko ok. 200 rysi, mimo, że od 1995 roku objęte są całkowitą ochroną gatunkową.
Prawie połowa polskich rysi żyje w Karpatach i na Pogórzu Karpackim, gdzie naliczono 96 osobników. Jedna trzecia populacji żyje we wschodniej Polsce. W puszczach: Augustowskiej, Białowieskiej, Knyszyńskiej, Mielnickiej i w Kotlinie Biebrzańskiej żyje łącznie 60 rysi. Niewielką populację stwierdzono także na Roztoczu, a pojedyncze osobniki odnotowano na Polesiu Lubelskim.
W Europie ryś występuje wyłącznie w rozległych kompleksach lasów liściastych, mieszanych i iglastych. Podstawowym pokarmem tego drapieżnika są dzikie ssaki kopytne. W Polsce rysie żywią się głównie sarnami (ok. 60-70% wszystkich ofiar) i jeleniami (20-30%, prawie wyłącznie cielęta i łanie), natomiast drobniejsze zwierzęta (zające, gryzonie, ptaki) mają niewielki udział w pokarmie rysi.
Rysie problemy: