NESIM SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA
ul. Piastowska 22/5
50-361 WrocławE-mail: biuro@nesim.pl
KRS 0000802384
NIP 898-210-94-11
REGON 020514663
Wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Wrocław-Fabryczna, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.

 

Sponsoring

Czasem lepiej jest dawać niż brać. 

Firma NESIM sponsoruje Rysie mieszkające we Miejskim Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu. Serdecznie zapraszamy do ich odwiedzenia oraz do zapoznana się z problemami z jakimi dzisiejsze Rysie muszą się zmierzyć, może i Ty nie pozostaniesz obojętny wobec losu polskich Rysi.

Ryś (Lynx lynx)

Ryś należy do ssaków drapieżnych, do rodziny kotowatych. Jest drapieżnikiem o masie ciała sięgającej u dorosłych osobników od 15 do 35 kg. Ryś jest największym kotem występującym w Polsce.
W Polsce żyje już tylko ok. 200 rysi, mimo, że od 1995 roku objęte są całkowitą ochroną gatunkową.
Prawie połowa polskich rysi żyje w Karpatach i na Pogórzu Karpackim, gdzie naliczono 96 osobników. Jedna trzecia populacji żyje we wschodniej Polsce. W puszczach: Augustowskiej, Białowieskiej, Knyszyńskiej, Mielnickiej i w Kotlinie Biebrzańskiej żyje łącznie 60 rysi. Niewielką populację stwierdzono także na Roztoczu, a pojedyncze osobniki odnotowano na Polesiu Lubelskim.
W Europie ryś występuje wyłącznie w rozległych kompleksach lasów liściastych, mieszanych i iglastych. Podstawowym pokarmem tego drapieżnika są dzikie ssaki kopytne. W Polsce rysie żywią się głównie sarnami (ok. 60-70% wszystkich ofiar) i jeleniami (20-30%, prawie wyłącznie cielęta i łanie), natomiast drobniejsze zwierzęta (zające, gryzonie, ptaki) mają niewielki udział w pokarmie rysi.

Rysie problemy:

  • niska liczebność,
  • kłusownictwo,
  • ubogie siedliska, monokultury leśne – rysie potrzebują rozległych lasów mieszanych z gęstym poszyciem i wielowiekowymi drzewami,
  • fragmentacja siedlisk poprzez przecinanie lasów szlakami komunikacyjnymi i zabudowaniami,
  • brak pożywienia (z tego powodu przezywa mniej niż połowa młodych),
  • rozwój zabudowy i urządzeń rekreacyjnych wysoko w górach,
  • hałas, którego źródłem są m.in. pojazdy mechaniczne zakłócające ciszę ostoi leśnych.